zabarwienie

Wpis

niedziela, 15 maja 2016

Kiedy dziecko mówi nieprawidłowo…

Idziemy do logopedy...

Kiedy dziecko mówi nieprawidłowo…

Nasze kochane pociechy, cieszymy się kiedy w drugim roku życia zaczynają mówić pierwsze wyrazy i zdania. Cieszymy się i puszymy się jak paw – prosząc powtórz „mama”, „da mama to”.

Lecz nagle dziecko zaczyna mówić niewyraźnie, seplenić, nie możemy zrozumieć  małego człowieka.

Ruszamy więc do specjalistów - do logopedy dziecięcego. W gabinecie  dziecko musi  rozeznać nowe otoczenie, może być skrępowane, niepewne, a nawet zdenerwowane. Może minąć kilka spotkań, kiedy będzie chciało w pełni współpracować z logopedą. Abstrahując  od stron akceptacji dziecka, to jeszcze napotykamy inne przeszkody:  korki, choroby,  nagłe sytuacje,  niekorzystna pogoda.

Niekiedy logopeda musi włożyć palec do buzi dziecka, czy maluch woli palec rodzica, czy obcej osoby. Nawet jeżeli dłoń ma na sobie gumową rękawiczkę

Na szczęście w dwudziestym pierwszym wieku istnieje Skype i  Internet. Gabinety wirtualne, mają przewagę nad gabinetami  w realu: nie trzeba dojeżdżać,  dziecko nie musi poznawać i zaakceptować się w nowym otoczeniu, bo jest u siebie, do ułożenia języka, będzie używany palec mamy lub taty ,  nie ma stresu. No dobrze, a gdzie jest haczyk,  owszem jest  ograniczony  wybór obrazków, ale można wydrukować  materiał przesłany e-mailem i dziecko ma obrazki, nie kolorowe, ale czarno –białe,  teksty do czytania (mówię o dzieciach starszych),  karty pracy.

Są dzieci, u których wymagana jest  wizyta u foniatry, żeby przeciąć wędzidełko pod językiem, ale tego nie dokona logopeda. Trudniejsze zaburzenia  mowy, wymagają też innych form działania jak np. leczenie prądem (galwanizacja).

Skype logopeda, to również wybawiciel dla Polaków zza granicy. Pamiętaj, że logopeda angielski ma inny kanon prawidłowej wymowy niż polski – inny układ języka i ust do niektórych głosek.

Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej  https://paidalogos.wordpress.com/.

 

 Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
vomitus
Czas publikacji:
niedziela, 15 maja 2016 00:43

Polecane wpisy